Absolwent kierunku biotechnologia uzyskuje interdyscyplinarne przygotowanie pozwalające na pracę w dziedzinach wymagających łączenia wiadomości dotyczących procesów chemicznych i mechanizmów funkcjonowania żywych organizmów. Jest przygotowany teoretycznie i praktycznie do stosowania podstawowych technik biotechnologicznych umożliwiających selekcję i ukierunkowaną modyfikację mikroorganizmów i komórek organizmów wyższych oraz do projektowania i wdrażania procesów biotransformacji i biosyntezy. Szczególny nacisk jest położony na zagadnienia związane z uzyskiwaniem i oczyszczaniem bioproduktów wykorzystywanych w procesach technologicznych, przemyśle farmakologicznym i produkcji żywności. Absolwent uzyska również wiedzę umożliwiającą szerokie stosowanie różnych technik analizy produktów biotechnologicznych a także nowoczesnych metod diagnostycznych.
Student na trzecim roku studiów pierwszego stopnia może wybrać kształcenie na specjalnościach:
- inżynieria procesowa i bioprocesowa,
- oczyszczanie i analiza produktów biotechnologicznych.
Dzięki wiedzy teoretycznej i umiejętnościom praktycznym nabytym w toku studiów, absolwenci kierunku biotechnologia uzyskują podstawy do pracy w szerokim zakresie specjalizacji we wszystkich gałęziach gospodarki, w których stosowane są nowoczesne metody izolacji, oczyszczania i analizy produktów biotechnologicznych: w przemyśle farmaceutycznym, ochronie środowiska oraz w laboratoriach badawczych i kontrolnych.
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, absolwent może kontynuować naukę w ramach studiów drugiego stopnia na kierunku biotechnologia lub kierunkach pokrewnych.