Informacje o projekcie "Zwiększenie liczby absolwentów na kierunkach mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika"

Projekt pt. „Zwiększenie liczby absolwentów na kierunkach mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika”

w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Priorytet  IV Szkolnictwo wyższe i nauka

Działanie 4.1. Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy

Poddziałanie 4.1.2 Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy

Miejsce realizacji 

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej

Cel

Zwiększenie liczby absolwentów na kierunkach mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika

Czas trwania

1.05.2009r – 30.09.2014r

Pole działania

Studenci kierunków mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika

Zakres działania

  • stypendia
  • wykłady
  • wyjazdy studyjne
  • staże studenckie (3-miesięczne, 9-cio miesięczne)
  • kursy specjalistyczne (język angielski techniczny, kursy CAD/CAM)

Projekt „Zwiększenie liczby absolwentów na kierunkach mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika” realizowany jest od maja 2009 roku. Jego zamknięcie ma nastąpić 30 września 2014r. Projekt obejmuje dwa kierunki zamawiane: mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika, czyli takie, które powstały, aby wyedukować specjalistów, na których jest zapotrzebowanie wśród firm z regionu. Celem jest zwiększenie absolwentów obu kierunków i jednocześnie takie ich wykształcenie aby byli kompleksowo przygotowani do pracy zawodowej.

Projekt obejmował studentów kierunków mechanika i budowa maszyn oraz mechatronika, którzy rozpoczęli studia w roku akademickim 2009/2010 oraz 2011/2012. Rozpoczęło udział w projekcie 634 studentów (38 kobiet i 596 mężczyzn), zakończyło już 267 osób: w tym 163 absolwentów kierunku mechanika i budowa maszyn (11 kobiet, 152 mężczyzn) oraz 104 absolwentów kierunku mechatronika (6 kobiet, 98 mężczyzn) a 8 osób kontynuuje jeszcze projekt.  

Korzyści udziału w projekcie

Kursy specjalistyczne

W pierwszych latach nauki studenci objęci projektem i osiągający gorsze wyniki w nauce z takich przedmiotów jak matematyka i fizyka brali udział w kursach wyrównawczych – skorzystało 316 osób z matematyki i 288 osób z fizyki. Ponadto prowadzone były zajęcia z języka angielskiego technicznego i kursy specjalistyczne CAD/CAM – z tych form zajęć skorzystało 104 osoby. Warto nadmienić, ze wymienione kursy wyrównawcze jak i kursy specjalistyczne były bezpłatne dla studentów biorących udział w projekcie.

Stypendia i płatne staże

Najzdolniejsi studenci objęci projektem mieli szanse na stypendia naukowe (około 900zł)- skorzystało 200 osób oraz staże w zakładach produkcyjnych: 41 (2 kobiety i 39 mężczyzn) osób uczestniczyło w stażach dyplomowych 9-miesięcznych i 30 (6 kobiet i 24 mężczyzn) osób uczestniczyło w stażach dyplomowych 3-miesięcznych. Staże odbywały się w WSK „PZL Rzeszów”, Hamilton Sundstrand Poland, MTU Aero Engines Polska, Borg Warner Turbo Systems Poland. Studenci pod okiem opiekuna pracowali na wyznaczonym stanowisku i od środka poznawali specyfikę pracy w danym przedsiębiorstwie.

Wyjazdy studyjne

W ramach projektu studenci odbywali wizyty w największych zakładach przemysłowych w regionie między innymi odwiedzili Hutę Stalowa Wola, Mieli również okazję zobaczyć, jaką bazą naukowo-dydaktyczną dysponuje Uniwersytet Techniczny w Koszycach (Slowacja) oraz  Politechnika Czeska w Pradze. W ramach wizyty w Pradze zobaczyli także Aerospace Research and Test Establishment (VZLU- czeski odpowiednik Instytutu Lotnictwa), zakłady produkcyjne z branży lotniczej: Avia Propeller, Aero Vodochody, GE Aviation Czech oraz Praskie Muzeum Lotnictwa. Studenci w ramach wyjazdów studyjnych mieli możliwość nie tylko poznania uczelni czy zakładów ale również zwiedzenia odwiedzanych miast. 

Z tej formy realizacji projektu – zorganizowanej z funduszy unijnych i bezpłatnej dla studentów biorących udział w projekcie - skorzystało 204 osób.

Wykłady naukowców i przedstawicieli przemysłu

Projekt w swoich ramach zakładał finansowanie spotkań studentów z wybitnymi naukowcami i przedstawicielami przemysłu w ramach wykładów zamawianych. Studenci spotkali sie z wieloma profesorami z uczelni krajowych i zagranicznych. Dla studentów organizowane były również wykłady przedstawicieli przemysłu, wykłady z zakresu doradztwa zawodowego i prawa pracy.

Wszystkie te wykłady a było ich w sumie 191 godzin cieszyły się popularnością wśród studentów, głównie ze względu na fachową wiedzę, jaką dzięki nim mogli pozyskać.

Kierunki zamawiane
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, al. Powstańców Warszawy 12, 35-959 Rzeszów